USA loobub kontrollist DNS juurtsooni üle

NSA trolling youDoc kirjutab, et NSA spioneerimisel võib olla ka üks positiivne tagajärg – ootamatu otsusena on USA otsustanud loobuda kontrollist juurtsooni üle, mis on kogu domeeninduse aluseks. USA kaubanduskomitee all töötav The National Telecommunications and Information Administration (NTIA) on hoidnud kogu süsteemi enda kontrolli all peale avalikkuse ette sattumist aastal 1997. ICANN on olnud esmane juhtorgan sellele pikka aega ning seetõttu on mõnevõrra ootamatu, et taoline otsus enne aprillis toimuvat tippkohtumist. Ametlik leping kehtib 2015 aasta 30nda septembembrini, kui ICANN-i esindaja sõnul on paras aeg hakata asju ümber vaatama. Pressikonverentsil esitatud küsimusele Snowdeni paljastustega seose kohta anti põiklevaid vastuseid. Kindlasti ei anta käest ära kogu võimu, kuid eeldada võib, et tekib mingi võimalus ka Euroopal, Aasial ja Aafrikal sõna võtta interneti tuleviku kohta.

Üks arvamus “USA loobub kontrollist DNS juurtsooni üle” kohta

  1. Ma arvan, et TOR-project’i ning sellest arengu-tasemelt oluliselt maas, kuid hoolsalt töös oleva GNUnet’i arendajad on, sarnaselt oma-aegsete interneti laiutajatega, juba “sõna võtnud”. Turva-ringkondades üld-levinud seisukoht on, et de-tsentraliseeritus tuleb tehniliselt, VÄGISI, JÕUMEETODIL, spetsifikatsiooni ja REALISATSIOONI tasemel, sisse viia, nõnda, et süsteemi maha-võtmine tähendab super-mafiatele endile nende endi süsteemide tõsist halvamist.

    Põhimõtteliselt tegeleb ICANN pahaks mineva, kohe-kohe-saabuva “parim enne” tähtaja saabumise-eelse kauba odavmüügiga, et asja eest veel “mingitki raha saada”, s.t. mingitki mõju-võimu ja sõna-õigust interneti asjades omada. Näiteks GNUnet’i arendusega tegeleva akadeemiline projekt oli kinni makstud Euroopa Liidu raamprogrammi rahadega. Ameerika sper-mafia hirm on tõenäoliselt see, et kui Euroopa super-mafiad sarnastele akadeemilistele projektidele veel rohkem raha taha panevad, on ameeriklaste super-mafia täiesti mängust väljas. Fakt ju on, et internet sai samuti alguse Euroopast, Skype sai alguse Euroopast. GNUnet’i akadeemiline projekt oli sakslaste ettevõtmine.

    Ubuntu ja ARM-CPU on seal USA ja Euroopa vahe-peal, pigem rohkem USA projektid kui Euroopa projektid, sest Ubuntu ja ARM on brittide projektid. (Ma ei ole nii kindel, kas britte lugeda üldse eurooplasteks või ameeriklasteks. Iirlased on ehk vast küll eurooplased, aga brittide laus-korra-lagedus ja nihilism sobib, sõltumata nende super-mafiast, vist rohkem USA poolele.)

Kommenteerimine on suletud