Tarkvaraarendustoimetite ehk IDE 2014. aasta põlvkond

IDETeatavasti on Java päevad loetud. Oracle poolt eemale tõugatud Apache Foundation ning Oracle poolt tagakiusatud Google üritavad Androidil Java’t JavaScriptiga asendada. Kunagi IDE-de prominentide hulka kuulunud NetBeans ning Eclipse on kirjutatud Java’s. Eclipse Foundation‘i üks tippametnikke, Mike Milinkovich, selgitab Eclipse’i arengukava kajastavas intervjuus, et sõltumata linnalegendidest on Eclipse palju enamat kui Java IDE ning Eclipse Foundation on vastu võtnud poliitilise otsuse, et Eclipse Foundation võtab oma hoole alla ka tarkvara, mis ei ole Java’s kirjutatud.

Kuna Eclipse Foundation’i peamine tegevus on tarkvara-arendus-töövahendite intellektuaalomandi haldus, siis ajaga kaasas käies arendavad Eclipse Foundation’i liikmed Java põhisele Eclipse’ile järeltulijat, Orion‘i, mis on veebilehitsejapõhise GUI-ga. Orion’il on isegi Vim‘i režiim (proovisin, 2014_07_12 on tõesti olemas). Kombineeritult Orion’i pluginana integreeritud, js-beautify-nimelise JavaScript’i formaatijaga näib JavaScript’i osas JetBrains WebStorm’ile tugev konkurents olemas olevat. Orion’i serveri osa on tegelikult ikkagi Java’s kirjutatud, kuid antud Java versioon näib IcedTea poolt kaetud olevat. (2014_07_12 seisuga pole ma IcedTea poolse toe piisavust kontrollinud, katsetanud, aga Java7 toimib ilusti.)

Omamoodi seik asjaolu, et avatud tarkvara põhiseid, veebilehitsejal baseeruvaid, tööriistu, sealhulgas lausa tarkvaraarendustoimeteid, on 2014_07_12 seisuga lausa mitmeid: Ace, Atom, Brackets, CodeMirror, Coder, Codiad, ECCO.

Kui üritada ennustada, mis tulevik saab olema Microsoft’i .NET’il ning seda toetaval Visual Studio’l, siis tõenäoliselt on võimalik üldistada 2011_01_25, kell 18:41, kasutaja C. Whitman poolt kirjutatut. Kui ma pean oletama, millised “vana kooli” tarkvara-arendustoimetid ajale kaueim vastu peavad, siis tõenäoliselt on neiks Komodo, KDevelop, Code::Blocks, Dev-C++. Vim’i ning Emacs’i ajale vastupidavust loen ise-enesest mõistetavaks. :-D

Lõpetuseks mainin, et P2P-tehnoloogial baseeruv otsimootor, YaCy pakub peavoolu-otsimootoritele kasulikku täiendust, sõltumata sellest, et see neid enamasti asendada ei suuda. Google tulemused pärinevad enamasti vaid inglise keelsest internetist, kuid YaCy tulemused on igasugu inim-keeltes. Väidetavalt leidub lehekülgi, mis ei ole meelega välja tsenseeritud, kuid mida Google indekseerima ei pääse ning mida YaCy oma hajus-paisktabeli (Distributed Hash Table) põhisest arhitektuurist lähtuvalt peaks suutma indekseerida.

Tänan lugemast. :-)