Siim Kallas: Kui teda seal pole, siis teda polegi olemas

Siim Kallas ja 100 mili

Siim Kallas ütles “Aktuaalse kaamerale”, et ei taha praegu 20 aasta taguse hiigelgarantii osas põhjalikumaid kommentaare anda, kuna soovib esialgu uurida vastavaid dokumente.

ERR toob meieni järgmise loo: Siim Kallas ütles “Aktuaalse kaamerale”, et ei taha praegu 20 aasta taguse hiigelgarantii osas põhjalikumaid kommentaare anda, kuna soovib esialgu uurida vastavaid dokumente.

Eesti Päevaleht avaldas sel nädalal, et nende käsutuses olevad dokumendid näitavad, et Kallas väljastas 20 aasta eest seoses ühe kavandatava tehinguga rohkem kui miljardi krooni väärtuses Eesti Panga garantiisid.

“Meie, Eesti Pank, garanteerime käesolevaga, et anname välja pangagarantii väärtuses 100 miljonit USA dollarit 12. detsembril 1994,” seisab 9. detsembril allkirjastatud ja Šveitsi faksitud dokumendis.

Kuigi pangagarantiid kehtisid kuni 2004. aastani, ei leia panga raamatupidamisest nende kohta ainsatki märki.

Kallas ise ütles saja miljoni garantii kohta, et tollal oli küll üks projekt, mida kaaluti, kuid kuna panga bilansis see ei kajastu, siis ilmselt seda välja ei antud. “Kui teda seal pole, siis teda polegi olemas,” märkis ta.

Eesti Panga nõukogu esimehe Mart Laari kinnitusel on keskpank algatanud uurimise, et saada selgust hiigelgarantii kohta, kuid seni edutult.

Laar ütles lehele, et ei mõista, miks Siim Kallas 1994. aastal keskpanga presidendina plaanitavast suurest tehingust valitsusele ja toonasele peaministrile Andres Tarandile aru ei andnud.

“Aktuaalne kaamera” palus seoses garantiiga täna Kallaselt kommentaari:

– Miks Te andsite 100 miljoni dollarilise garantii Briti riiulifirmale?

Arvate, et ma olen selle andnud?

– Selle kohta on ju tõendid olemas.

On või? On teil olemas tõendid?

– Ajakirjandusel on. Teie väidate, et neid tõendeid ei ole olemas?

Mina ei kommenteeri seda. Mina pole näinud ühtegi autentset dokumenti esialgu. /…/ Kindlasti ma annan põhjalikumad seletused. Ärge nüüd seda liiga suureks teemaks pidage, sest et tol ajal oli see… Ega meile tuldi pakkuma mingisuguseid deposiidivariante, et… Ja öelda, et raha ei olnud vaja, raha oli kindlasti vaja. Ka pangakriiside lahendamiseks. Nii et neid läbirääkimisi peeti, aga mingisugust garantiid ei antud.

– Miks see siis jäi andmata?

Tingimused ju ei sobinud.

– Aga see ohtlik olukord püsis ju kuni 2004. aastani [kuni garantiid kehtisid]?

Sellist garantiid ei antud, nii et järelikult ei olnud mingit ohtlikku olukorda.

– Miks ei teavitatud sellest tehingu ideest nõukogu ega valitsust?

Ma arvan, et sellest oli… Ma arvan, et seda peeti tegelikult põhiliselt – neid läbirääkimisi – niivõrd töisel tasandil, et kui ta oleks läinud mingiks… Vaadake, garantiid ja kogu niisugused tehingud – kuskil peavad olema mingid ülekanded, dokumendid, lepingud, neid kõiki ei tehtud, nii et ma arvan, et 20 aastat hiljem on kuskilt tulnud välja mingisugused koopiad. Esimene asi oleks lihtsalt see, et vaadata põhjalikumalt neid dokumente ja siis otsustada. Nii et ma rohkem ei kommenteeri seda.