Pulsarit tabas miljard tonni kaaluv asteroid

Pulsar image form turbosquid.com

Pulsar (illustreeriv)

(Jaan-Juhan Oidermaa, ERR.ee toimetus) Raadiolainete majakana käituvad ülikiiresti pöörlevad neutrontähed on oma täpsuse poolest teada-tuntud. Astronoomid järeldavad nüüd PSR J0738-4042’na tuntud pulsari käitumises nähtud häirete põhjal, et seda tabas miljard tonni kaaluv asteroid.

Pulsarid kiirgavad pidevalt raadiolaineid. Pööreldes muutuvad need seeläbi Maalt vaadatuna regulaarsete ajavahemike tagant eredamaks ja tuhmimaks. Tihti lahutab üksikute vihkude Maal registreerimist vaid mõni millisekund. Seega on võimalik märgata isegi kõige väiksemaid pöörlemises tekkivaid häireid. Viimane on andnud lootust, et pulsarite käitumise uurimise läbi on võimalik kinnitada gravitatsioonilainete olemasolu, mis aegruumi enda lainetama panevad.

Oxfordi ülikooli astronoomid leidsid 24 aasta jooksul PSR J0738-4042 kohta kogutud andmeid analüüsides, et 2005. aastal mõjutas miski ajutiselt oluliselt pulsari pöörlemiskiirust. Muutuste ulatuslikkuse tõttu oletab töörühm, et pöörlev neutrontäht aurustas mõne asteroidi. Kuigi nähtud signaal oli piisavalt selge, et seda gravitatsioonilainete signaalist eristada, ei pruugi see alati nii lihtne olla.

Allikas: ERR, Pulsarit tabas asteroid

Üks arvamus “Pulsarit tabas miljard tonni kaaluv asteroid” kohta

Kommenteerimine on suletud