Pekingi õhukvaliteet ehmatab isegi hiinlasi

Pekingi lõhnadKui jutt läheb õhu kvaliteedile siis üldjuhul liigub mõte suurte metropolide poole kus antud vallas lood kõige paremad pole. Pekingi linnavalitsus on peale elanike kaebusi paigaldada lasknud enam kui tuhat õhu kvaliteeti jälgivat automaatjaama ning nende poolt kogutud tulemused on enam kui šokeerivad. Tuleb välja, et enam kui 83% hiinlastest hingavad õhku, mis ameeriklaste jaoks on kuulutatud ohtlikuks. Ligi pool elanikkonnast elab piirkonnas, mille õhk ületab USA kõrgeima lubatud piirmäära saastele. Seetõttu pole vast ime, et Berkeley Earthi teadusdirektori Richard Mulleri sõnul on Pekingi õhu sisse hingamine samaväärne 40 sigareti suitsetamisega päevas ning see põhjustab terve Hiina peale aastas umbkaudu 1,6 miljonit surmajuhtumit.

Üks arvamus “Pekingi õhukvaliteet ehmatab isegi hiinlasi” kohta

  1. Olen internetiavarustest, YouTube-st, isegi üht ameeriklast väitmas kuulnud, et ta lõpetas Pekingis elades tervisejooksu tegemise ära, sest sealse õhu tõttu joostes tema tervis vaid halvenes ja jube akne tekkis näole. Teine Hiina eripära pidavat olema, et vaikimisi ei kõlba sealne kraanivesi juua, vähemalt kohalikud seda ei joo. Kolmas eripära on riiklik küttesüsteem. Mingist meridiaanist kõrgemal on riiklikult kõikidesse majadesse keskküte paigaldatud ning siis järsult, tollest koordinaadist madalamal pole üldse küttesüsteemi, inimesed on külmas, oma enda vahenditega kütmas. Paigaldatud küttesüsteem pidavat olema õudsa kvaliteediga, küttes osad korterid räige pakasega nii kuumaks, et aknaid tuleb 24/7 lahti hoida ning jättes teised korterid, kus ka küttesüsteem paigaldatud on, liiga külmaks. Hiina sõltub meeletult söeküttest. Hiina olümpiamängude aegu olevat kohalikke hiinlasi spetsiaalselt informeeritud, et suurte süljelärakate pidev maha sülitamine ja rögatsemine häirib välisturiste, mistõttu paluti kohalikel olümpialinnakus seda mitte teha.

    Üldine ärikeskkond Hiinas pidavat olema “elav”. Ametnikud on korrupeerunud, maksudest kõrvale hiilimine on üldlevinud, kõik käib sularahas. Kui tahta hea hinnaga oste sooritada, siis tuleb kas ise kaupmehena osaleda samal turul, kust oste sooritatakse, või proovida tailaste kogukonnaga kuidagi koostööd teha. Tüüpiliselt suuremaid, edukamaid, “firmasid” ei tehta üksinda, vaid üheks osanikuks võetakse kohalik omavalitsus, sest kui kohalik omavalitsus pole firma osanike/aktsionäride huolgas, on oht, et kohalik omavalitsus maksustab firma pankrotini paljaks või vähemalt määrani, mil äri pidajal ei ole mõtet seda äri enam pidada.

    Kulturoloogiliselt on kõik meeletult hierarhiline. Kui ärilõunal direktor oma lõuna-kaaslasele ütleb, et nüüd jood jooki X, siis kelner ei hakka lõuna-kaaslase soove üldse kuulamagi. Seltskonnaga väljas käies maksab kogu seltskonna arve tüüpiliselt see, kel tollest seltskonnast on kõige parem sissetulek, kes on kõrgemal ametipositsioonil, välja arvatud väga suure sissetulekuga direktorite seltskonnas, kus madalamal positsioonil olija poolne kogu seltskonna eest maksmine on au-asi. Etikett näeb ette, et restoranis toimuvatel pere-lõunatel mees alati maksab, kuid tihtilugu olevat lugu nii, et enne lõunale minekut naine omal algatusel annab mehele maksmiseks raha. Sama lugu diskoteegipiletitega. Mis puutub Hiina keskvalitsusse, siis tava-hiinlased täiesti siiralt pooldavad kõva käega diktatuurset valitsust. Ainuke asi, mida tava-hiinlased keskvalitsusele mitte-avalikult, intellektuaalide seltskonnas, ette heidavad, on keskvalitsuse salatsemine, info vähene liikumne ja info-sulust tulenev eba-efektiivsus.

    Globaal-poliitiliselt on USA jaoks kõige huvitavam Hiina mere-vägi, millest USA merevägi tegelikult praegu üle ei ole. Mereväega on võimalik korraldada mere-blokaade Taiwan-ile ja Macau-le ja Hong-Kong-ile. Kui need punahiina täielikku meelevalda langevad, siis kaotab USA oma tugevaima katusepakkuja maine, mis omakorda mõjutab USA asjaajamisi Euroopas ja mujal. Väidetavalt olevat Hiina USA-le enim laenu andnud, kuid usun, et seda raha Hiina USA-lt tagasi ei saa. Hiina laenupoliitika põhineb Hiina kauba ekspordi toetamises, s.t. laenu ei anta suvalistele projektidele, vaid ainult neile projektidele, mis edendavad Hiina eksporti ja võimaldavad de facto Hiinast välja laenatud mitte-Hiina-valuuta kohe Hiina tagasi naasda. Samad tingimused olid Hiina keskvalitsusel Venemaale. Euoroopa investeeringute osas on Hiina väga ebasoodne, sest Hiina firmadest ei ole lubatud raha väljaspoole Hiinat viia, s.t. kõik, mis Hiina turul teenitud, tuleb ära kulutada ka vaid puna-Hiina majandus-ruumis.

    Hacker Camp Shenzhen Day 1: Surviving Shenzhen, Chinese Lesson, Market

Kommenteerimine on suletud