Oracle likvideerib Java-t

Kohvi sai otsa

Kohvi sai otsa

2014_03_09 ilmus minut.ee’s ennustus pealkirjaga: “Java päevad on loetud”. Umbes poolteist aastat hiljem, 2015_09 tuli teatavaks(arhiivkoopia), et Oracle on lahti lasknud kõik need inimesed, kes oleksid pidanud Java-alast propagandatööd tegema. 2016_04 asus Wikipedias (arhiivkoopia) tsitaat:

A second trial is scheduled for May 9th, 2016, in which Oracle is seeking $8.8B in damages.

Väidetavalt üheks peamiseks põhjuseks, miks Microsoft oma sisse-lukustus-töövahendi, Microsoft Java, 2. versiooni ehk C# avatud tarkvaraks muutis, seisnes selles, et suur osa tarkvara-arendajaid olid liiga targad ja tabasid ära, et kui neil on valida kõigil operatsioonisüsteemidel jooksva Sun Java ning vaid Windowsil jooksva C# vahel, siis targem on kasutada Sun Java’t. Tsitaat Wikipediast:

In short, Microsoft feared and sought to impede the development of network effects that cross-platform technology like Netscape Navigator and Java might enjoy and use to challenge Microsoft’s monopoly. Another internal Microsoft document indicates that the plan was not simply to blunt Java/browser cross-platform momentum, but to destroy the cross-platform threat entirely, with the “Strategic Objective” described as to “Kill cross-platform Java by grow[ing] the polluted Java market.”

Ajal, mil Microsoft tegeleb C# ja .NET’i järk-järgulise maha-kandmisega(arhiivkoopia), olles eelnevalt kogu C# ja .NET realisatsiooni avatud tarkvarana Microsofti rahast toituva .NET Foundation nimelise juriidilise keha(arhiivkoopia) hallata andnud, näib C# peamiseks päästjaks Gnome projekti asutaja, Midnight Commander’i (arhiivkoopia) autor, Microsoft’i poolt üles ostetud Xamarin’i(arhiivkoopia) asutaja, Mehhiko Hispaania keelt ema-keelena kõnelev, Miguel de Icaza(arhiivkoopia), kes üritab 2016 seisuga Microsoft’i raha eest arendada C# Androidi arenduse vahendeid, kus sisuliselt üritatakse konkureerida Apache Cordova projektiga.

Sarnaselt Oracle Java juhtumiga on C# korral võimalik, et Microsoft’i juristid ja direktorid hakkavad hea rahateenimisvõimaluse märgates C# kui raha-teenimis-vahendit juristide abil rahaks tegema. Java avatud tarkvara staatus ei ole Oracle juriste ja direktoreid vähimalgi määral takistanud Javat kui tehnoloogiat hävitamast. Apache foundation visati mängust välja(arhiivkoopia) Java keele spetsifikatsiooni autoriõigusi kasutades. Uutel arvutitel Java kasutuselevõtu piiramise võimalusi demonstreerib Oracle hagi Google vastu. Minevikus on Microsoft üritanud minusugustel väikestel tegijatel ausa tööga leiva teenimise võimalust täielikult elimineerida(arhiivkoopia) ning 2016_03 seisuga pole(arhiivkoopia) Microsoft’i meeskond selles osas oma stiili muutnud. Muutuse puudumine on seletatav paralleeliga, et KGB/FSC/CIA direktori välja-vahetamine, Microsofti korral Bill Gates’i välja-vahetamine, ei muuda nonde organite ametnike fundamentaalset olemust. Ei saa olla nii, et kui KGB/CIA direktor vahetub, siis piinakambrite ametnikud muutuvad heategevusorganisatsiooni ingliteks, inimesteks, kes hoolivad kõigi inimeste inimõiguste tagamisest, jne. Nagu ma varemgi olen selgitanud(arhiivkoopia), tasub programmeerimiskeele valikul lähtuda sellest, milliste inimestega soovitakse koostööd teha. Arvan, et teadlased ja väärikas meeskonnas või vabakutselisena töötavad insenerid on märksa meeldivam seltskond kui ausa tööga leiva-teenimise võimalust ära röövida soovivad juristid ja psühhopaatidest direktorid.

2016_04 seisuga arvan, et oma enda tarkvara tasub kirjutada keeltes C/C++, Ruby/Python/JavaScript, Haskell, äärmisel juhul ka keeltes Perl, PHP, Lisp/Scheme, Pascal. Praeguses artiklis käsitletud C# ja Java on kasulikud vaid siis, kui teistes programmeerimiskeeltes pole vastavat teeki, näiteks mingit vaid äri-tarkvaras kasutatava failiformaadi lugemise teeki, võtta, sõltumata sellest, et 2016_04 openSUSE Linux’il jooksev MonoDevelop on, minu subjektiivsel hinnangul, päris mõnus IDE ja ning C#’i mitte-sotsiaalsed omadused näivad samuti täitsa minu subjektiivse maitsega, sõltuvalt ülesandest, kokku-sobivad olevat.

Arvan, et on väga kahju, et nii palju head tööd läheb lihtsalt aia taha. Kui Java’s oleks kohe korralikult Unicode’i toetatud, JVM oleks intelligentselt portatiivses C++’is kirjutatud, JVM’i koodist ehitamine oleks intelligentselt koostatud, Java stdlib oleks samuti kohe läbi-mõeldumalt loodud, siis poleks sel Java’l ka eriti viga midagi, sõltumata verbaalsusest. Java oleks kasutatav küll. Paraku aga on äritarkvaras tarkvara “kiirus” määratud mitte arvutustehnika kiirusega, mitte tarkvara-komponentide realisatsiooni efektiivsusega (kompileeritud versus interpreteeritud), vaid inim-psühholoogiaga, mistõttu 20 aasta pärast on Windows’i start-menüü avamine, kui selline asi siis veel eksisteerib, täpselt sama aeglane kui see on aastal 2016, sest aastal 2016 võtab Windows’i start-menüü avamine ikka umbes 5s aega, täpselt nagu see võttis aastal 1995, üle 10x aeglasema CPU-ga ja vähema mäluga arvutitel. Väited, et Java/C# on vajalikud põhjusel, et Python/Perl/Ruby on “liiga aeglased”, äri-tarkvara maailmas tegelikult ei kehti ja ainukesed tegelikult äri-tarkvara mõjutavad nähtused on sotsiaalset laadi, mis omakorda tähendab, et äritarkvara-arendajatele mõeldud programmeerimiskeele realisatsiooni kiiruse järgi optimeerimine on tõenäoliselt üks tänamatumaid töid kogu maailmas.

Tänan lugemast.

2 arvamust “Oracle likvideerib Java-t” kohta

  1. Lisan veel, et kui minul oleks eesti idufirmade, Plumbr ja ZeroTurnaround aktsiaid, siis ma asuksin siinse artikli valguses neid kohe kiiresti, hoolsalt, müüma. Muidugi, möönan, et mina kui väga ebasotsiaalne ja vaene inimene loomulikult ei saa lollina aru, et tehniline reaalsus ja raha-vooge mõjutav psühholoogia on totaalselt erinevad asjad, mistõttu projekti tehnilise põrumise ette-aimamise tõttu projektist raha välja-võtmine vist ei ole majanduslikult tark tegu, aga mul puudub oskus toda sotsiaalset läbu, mis raha-voogude liikumist määrb, mõista.

    • 1. Praegult on hädaoht just “non-free” javaskriptis, mitte niiväga java ja adobe flashis. Pangad arendavad oma javatrapp-i!

      2. Rikkus ei ole rahas. Rikkus on igapväevases tegevuses ja rahulolus.

Kommenteerimine on suletud