Odavad ja turvalised telefonid on tulekul

merkel-phone2013(ERR) Ilmselt on tänaseks alles vähe neid inimesi, kes arvavad, et telefoniga helistamine tähendab kõnet kahe inimese vahel.

Kui Saksamaa kantsleri Angela Merkeli telefonikõnede pealtkuulamisskandaal jäi kellegi jaoks kaugete maade poliitikaks, siis vahest Urmas Paeti ja Catherine Ashtoni vahelise kõne jõudmine avalikku meediasse peaks veenvalt tõestama, et telefoniga helistamine on avalik suhtlus. See pisike asjaolu omab huvitavaid juriidilisi tagajärgi, sest avalikuks peetava vestluse sisu ei kuulu kaitse alla, samas kui isiklikku vestlust seadus kaitseb.

Oli vaid aja küsimus, kuni keegi hakkab pakkuma turvalisema helistamise lahendusi. Ühe sellisega tuli möödunud nädalal päevavalgele Los Angeleses asuv Freedompop, mis pakub huvilistele 189 dollari eest privaatsust kaitsvat nutitelefoni. Telefoni nimeks on „Snowdeni telefon“ viitega vajadusele ja salastatuse tasemele, mida Edward Snowdeni infoleketega on inimesed teadvustama hakanud.

Kuna suured televõrgu operaatorid ei ole klientide kõnede kaitsmisest huvitatud, vaid eelistavad tulusat koostööd jõuorganitega, töötab uus telefon üle interneti ja kasutab sidevahetuse krüpteerimiseks telefoni istutatud tarkvara. Põhimõtteliselt on tegemist analoogse krüpteerimisega, mida kasutatakse pangakaartide tehingute kaitsel. Tehniliselt on aga tegemist vanema põlvkonna Samsungi telefoniga, mille tarkvara on vastavalt modifitseeritud. Tõenäoliselt Edward Snowden ise seda telefoni ei kasutaks, sest tema on nii kõrge väärtusega sihtmärk, mille pealtkuulamiseks jääb kirjeldatud lahendus kardetavalt puudulikuks.

Kartlikemate helistajate jaoks on olemas tummisem alternatiiv, mida on hakatud nimetama “Merkeli telefoniks”. Äsja Saksamaal, Hannoveris alanud Cebiti tehnoloogiamessil tutvustati pärast pealtkuulamisskandaali kantsleri käsutusse antud uut kõnevahendit. See on Kanada firma Blackberry modifikatsioon, mis töötab üle avaliku telefoniside võrgu. Ettevõte Secusmart loodud lahendus koosneb telefonis töötavast tarkvarast ja kohalikust teisaldatavast ja spetsiaalselt ettevalmistatud mälukaardist.

Edasi loe siit: Turvalisi kõnesid pakkuv turg on tärkamas

Silma tasuks peal hoida ka Silent Circle tegemistel, kelle turvalisest mobiiltelefonist kirjutasime varem siin

3 arvamust “Odavad ja turvalised telefonid on tulekul” kohta

 1. Ma oletan, et kui seltskond mustas ülikonnas, valgete särkide ja mustade lipsudega härrasid/daame tolle telefoni-tootja uksele koputab, siis mõtleb tüüpiline majandus-haridusega direktor, et kõigepealt tuleb tema palk ja töö ja “perekond” ning alles siis klientide väärikas kohtlemine, mis tähendab, et sarnaselt Skype’le on sinna ilusti “juriidiliste nõuete täitmiseks” vastav auk sisse jäetud.

  Nonde ise-hakanud supermafioosode firma-sisesed reeglid, mida tavakeeles seadusteks nimetatkase, näevad ju, vähemalt eestis, ette, et side-operaator peab laskma supermafia püssimeestel supermafia silmis ebameeldivaid inimesi pealt kuulata.

 2. Kui tegemist on GPG laadse lahendusega, kus kasutusel on avalik ja privaatne võti, siis teoreetiliselt võivad need püssidega pässid ümber sidefirma kontori ringe joosta nii, et persed vahus aga firma ei saa neid kuidagi aidata.

  Nõus, kõik sellised lahenduse, kus “me krüpteerime” aga sinu salajast võtit pole vaja” on privaatsus vaid näiline. Sama käib ka ju GSM side kohta. Mul pole võtit, sul pole võtit aga side pakkujal on – järelikult on ka võimuorganitel ligipääs olemas.

  Üle jääb vaid sihtpunktide poolne reaalajas andmete (audio/video) krüpteerimine/dekrüpteerimine.

 3. Hollandi võimud otsisid läbi Teliasonera haldusettevõtted

  Avaldatud: 13. märts kell 10:10

  Telekomiettevõtte Teliasonera kaks Hollandis asuvat haldusettevõtet TeliaSonera UTA Holding B.V. ja TeliaSonera Uzbek Telecom Holding B.V on kohalike võimude uurimise all, seoses väidetava rahapesu ja pististe andmisega, teatas kontsern oma kodulehe vahendusel.

  Hollandi võimud otsisid 11. märtsil läbi mõlema ettevõtte kontorid, et saada ligipääas uurimises vajalikele dokumentidele.

  TeliaSonera teatas, et teeb võimudega täielikku koostööd, samas ei ole neil hetkel teada rohkem informatsiooni uurimise käigu või võimalike tulemuste kohta.

  Kui seda enne polnud, siis nüüd on vajalik hoob kindlasti olemas :P

Kommenteerimine on suletud