Mobiiltelefon – privaatsus pole ju palju küsitud

Jälgimiskaamerate arv kasvabLõpuks ometi on privaatsus muutunud Eestis teemaks. Selleks pidi Eesti valitsus paar korda ja väga tähelepanuväärselt ning suure kolinaga reha otsa astuma.

Lähiajaloost väärivad kindlasti tähelepanu Urmas Paet’i ja Cathy Ashton’i kõne lekkimine ning täiendavat kinnitust saanud (kuigi juba 2012 teada olev) fakt, et Eesti riik kasutab Finspy/FinFisher nuhkvara. Õli tulle lisab ka kahtlus, et Eestis nuhkimisega tegelevatel instantsidel puudub võime kogutud materjale piiavalt kaitsta.

Kindlasti väärib tähelepanu ka asjaolu, et Eesti kodanikel privaatsusele tõmmati vesi peale juba aastaid tagasi. Sellega sai hakkama “meie” Skype, kes avas tagaukse USA luureagentuuridele ja selle koostööpartneritele, võimaldades suvalise vestluse pealt kuulata. Eesti võimuorganitel on Skype vestlustele ligipääs olemas juba mitu aastat.

Tänapäeval tassivad peaaegu kõik endaga kaasas telefone, mis igast su liigutusest ja sammust kusagile jälje jätavad. Väga väike osa sellest on vajalik su telefoni korrektseks toimimiseks. Suure osa saadad sa aga ise kolmandatele osapooltele, kes müüvad seda edasi reklaamifirmadele ja jälitusorganitele.
Kui see on sinu arust OK, siis anna aga minna, need 4 soovitust sind selle eest ei kaitse.

1) Esmane ja elementaarne samm oleks oma telefon lukus hoida. See kaitseb teid vähemalt juhusliku uudishimu eest. Kuid see on ka kõik.

2) Teine samm oleks telefonis mite hoida materjale, mis võivad teid või teie lähedasi väga rumalasse olukorda panna (pildid, sõnumid jms) juhul, kui teie telefoni sisse häkitakse või see kellegi teise kätte satub.

3) Väga oluline ja tõenäolislet üks tõhusamaid samme oleks krüpteerida kõik andmed telefonis ning selle mälukraadil. See kaitseb teid eelkõige telefoni valedesse kätesse sattumisel.

Meeles tasuks ka pidada seda, et krüpteerimatta kuid väga mugavates suhtluskanalites, nagu SMS ja e-mail on kõik sama mugavalt loetav kolmanda osapoole poolt. Facebook, Twitter jms kanalites on absoluutselt kõik avalik. Ka teie nn “privaatsed” sõnumid. Sama käib ka Skype, Whatsapp, Viber, BBM jms appide kohta.

4) Kui sa soovid oma vestlused sõprade ja perega privaatsena hoida, oleks mõistlik vaadata järgmiseid lahendusi nagu ChatSecure, TextSecure või Cryptocat (hetkel vaid iPhone).

Kui sa tead veel sarnaseid appe, anna nendest kommentaari abil teada.

2 arvamust “Mobiiltelefon – privaatsus pole ju palju küsitud” kohta

 1. On need eesti telefonifirmad, mis nad on, aga leian, et ikkagi on nukker, et keegi nende poolt pakutavat kaupa, kõneminuteid, enam ei soovi, sest kogu telefoni-teenus on “organite” ning telefonifirmade eesotsas olevate lakei-juhtide poolt ära solgitud. Väljendit “lakei-juht” kasutan põhjusel, et just telefonifirmad peaks kulutama sadu tuhandeid eurosid valimiseelsetele reklaamikampaaniatele, millega supermafiaid inimeste privaatsuse rikkumise eest, telefonifirmadele oma klientide represseerimiskohustuse panemise eest, pihtide vahele võetakse.

  Kui ainuüksi tuimalt rahast mõelda, siis oletan, et vastavad reklaam-kampaaniad oleks odavamad tulnud kui see kahju, mis saamata jäänud kasumi näol tuleneb inimeste usaldamatusest telefonivõrgu suhtes.

  See, et eesti telefonioperaatorid võtaks vaevaks mõnda oma enda, avatud riistvaral baseeruvat, mobiiltelefonimarki, oma hiigelkäivete ja kasumite juures, arendada, millel oleks ka REAALNE KRÜPTO olemas, võib loomulikult vaid utoopiaks pidada.

  Muidugi selle teema võib kokku võtta ka väitega, et kuniks telefoni-operaatorite strateegilisi otsuseid võtavad juhi rollis vastu inimesed, kes ise valdkonnast midagi ei tea, ei tööta elekrooniku ega tarkvara-arendajana, seni lähebki nendega sama moodi nagu läks Nokiaga ja Estonian Air’iga.

 2. Erinevalt tehnilistest lahendustest, pakun välja midagi veelgi tõhusamat:

  * Ära kunagi räägi telefonis kellegist halba või ole pahatahtlik (ka sarkasm on pahatahtlikkus).
  * Ära kunagi pildista midagi sellist, mis kahjustab kellegi privaatust. Juba olemasolevad vastavad pildid kustuta ära.
  * Ära kuula telefonist muusikat, see pole väärikas (halb helikvaliteet). Ja see on ohtlik (hajutab tähelepanu).
  * Kui on tõesti mõni väärtuslik saladus nagu kuidas garanteerida endale pension või hea tervis, siis jaga seda tähtsate inimestega vahetult ja kontrollitud keskkonnas. Nad saavad paremini aru ning saladus ei leki.
  * Mõtle, et kui telefon kaob või varastatakse, siis pead endale uue ja parema ostma ning annad seega oma panuse majanduskasvu. Vastavaid vahendeid asu koheselt koguma ning ära usalda neid panga hoolde.
  * Mõtle, et kõik võimuorganid positsioneerivad sind pidevalt ja kuulavad pealt. Ka siis kui telefon on välja lülitatud. Käitu nii, et nad igavusest uinuvad.

Kommenteerimine on suletud