Kliima soojenemine võib Atlandi ookeanis kaost külvata

Konveier (foto: NASA)

Konveier (foto: NASA)

teadus.err.ee kirjutab, et häireid Atlandi ookeani veeringes on pikalt seostatud ulatuslikemate kliimamuutustega kogu Põhja-Atlandi piirkonnas (toim: või näiteks ~95% elusa väljasuremisega planeedil). Ajakirjas Science ilmunud töö kohaselt leidsid viimased taolised muutused aset veidi enam kui sada tuhat aastat tagasi, misläbi on veeringlus arvatust ettearvamatum.

Atlandi ookeani vesi liigub pidevalt. Gröönimaa lähistel jahtuma hakkav vesi upub ja vajub ookeani põhja, julgustades seeläbi lõunast soojema ja seega kergema vee pealevoolu. Põhja-Atlandi rannikuid soendava konveieri tööd saab häirida sulavatelt liustikelt pärinev sulavesi. Kuigi see ei vii reaalsuses filmist „Päev pärast homset“ tuttava vaatepildini, oleks potentsiaalne mõju siiski tuntav. Ent julgustavana polnud seni mineviku kliimat uurinud teadlased leidnud mingeid märke, et sarnaselt soojadel perioodidel oleks taolised muutused aset leidnud.

Tõendite puudumine pole aga nende puudumise tõendus. Bergeni ülikooli magistrant Eirik Vinje Galaasen otsustas oma juhendaja käe all põhjalikumalt uurida Gröönimaa lähistel asuvat Eiriki rifti. „Me teadsime, et 116-128 tuhat aastat tagasi oli Atlandi ookean soojem ja jää hakkas sulama. Mingi jälg pidi maha jääma,“ sõnas Galaasen intervjuus. Erinevalt mitmetest teistest perioodi iseloomustavatest puursüdamikest on piirkonnast pärinev puursüdamik üllatavalt pikk.

Ülejäänud artikli leiad siit: Soojem maailm võib Atlandi ookeanis kaost külvata

Lisaks tasuks lugeda ka seda (palju masendavamalt) hetkeolukorda kirjeldavat kokkuvõtet toimuvast: (lehe laadimine võib olla aeglane!) Climate-change summary and update