Kiituste ja ettepanekute raamat 2.1

15.10.2015 – See leht on nüüd suletud. Kiitusi ja ettepanekuid saab kraapida seinale

Kiituste ja ettepanekute raamat 2.1

Anna teada (lisa kommentaar), kui leidsid mingi vea. Kirjuta, mis sulle meeldib ja kui sul tekib mõni hea idee, mis muudaks lehte veelgi paremaks, anna sellest julgelt teada.

Minut, ~15 aastat iseseisvalt.

Eelmise kujunduse (“Path“) kommentaarid leiate siit

45 arvamust “Kiituste ja ettepanekute raamat 2.1” kohta

 1. Palju parem teema/kujundus kui eelmine.
  Muudaks vast ainult nii palju, et teeks logo viidaks esilehele.

 2. Võtsin maha kahe (2) eelnevat publitseeritud kommentaari nõude. Nüüd peaks teie kommentaarid kohe avalikuks muutuma.
  Kommentaarid, milles on 4 või enam viidet, jäävad hetkel ootele.

 3. Kuna meie kultuuriruumis on kiitmine väga raske ning nõuab kohutavaid eneseületusi, ootame kiitustele lisaks ka kaebusi siia lehele.

 4.     Teen ettepaneku kasutada Minuti lehel sõnade poolitajat. Juba on olemas vajalik <html lang=”et-ET”>, lisada oleks vaja vaid kusagile css-i või <style>-i:

  p,li {-webkit-hyphens:auto;-epub-hyphens:auto;-moz-hyphens:auto;hyphens:auto;}

  •     Ahjaa, veel niipalju, et see poolitamine töötab Firefox-is ja Safaris; Opera-s (12.15) ja IE-s (10.0) mitte. Kuidas Chrome-s ja mujal, seda ei tea.
       Siis veel seda, et kuidas oleks p-le ja li-le veel lisaks text-align:justify?
       Aga leht on nüüd rahulikum, ehk isegi liiga rahulik? Mulle see algne font Oswald meeldis – mahutas paremini pealkirju, tegi need kompaktsemaks, pilgule hetkega haaratavaks. Aga ehk on see maitse asi. Pampa, vahepeal tõid tsitaadi esile eraldi värviga, see oli väga hea, miks selle ära kaotasid? Nüüd upub tavateksti sisse peaaegu märkamatuks. Ehk, mitte siis nii kontrastse värviga? Muidu on leht kena, peaaegu soliidne …

   • Peaaegu?! … PEAAEGU!? …. Rrrrr :)

    Õrnalt hall taust tsitaadile on tõesti hea mõte. Vaatan, proovin mingi õhtu.

 5. Pampa, lihtsalt <P>-d näppida on jama jah, naga kui prooviks nõnda:

  div.entry-summary,div.entry-content,div.textwidget,div.comment-content,aside.widget {text-align:justify}
  div.entry-summary,div.entry-content,h1.entry-title,div.textwidget,div.comment-content,aside.widget {-webkit-hyphens:auto;-epub-hyphens:auto;-moz-hyphens:auto;hyphens:auto}

  Nii oleks ka lahendatud nt. probleem pealehel pikkade sõnadega pealkirjades.
  Vaataks, mis rahvas arvab?

 6.     Pampa, praegu on kõikide lugude lehtede <title> lihtsalt „uus.minut.ee”, kuid võik olla nii, nagu algupärasel Minutilgi – uus.minut.ee | [loopealkiri] (või on veel parem: peakiri ees ja uus.minut.ee taga). Siis on History nimekiri, sakkide nimed, lehitseja enda pealkirjariba ning Back ja Forward nuppude rippmenüüd sisukamad, mis teeks vajaliku loo leidmise palju lihtsamaks …

 7. Minu silmis on statistiliselt tõenäolisem, et “minut.ee” tähendab seda, et see on kättesaadav http://www.minut.ee alt, mitte “http://alamdomeen.minut.ee” alt.

  Mõistan, et linkide toimima jätmise huvides ei ole võimalik 2014_07_13 aadressil http://www.minut.ee olevat tarkvara välja vahetada. Mõistan, et http://uus.minut.ee korral leidub sama probleem: mingil hetkel tulevikus “vanaks minutiks” kvalifitseeruv 2014_07_13 http://uus.minut.ee peab oma URL’ile jääma, sest muidu lingid purunevad.

  Märkasin, et mitmed uued artiklid ilmuvad hoopis “vana minuti” (v_1) portaalis ning v_1 portaali avalehele minejal pole vähimatki šanssi teada saada, et üldse eksisteerib “uus minut” (v_2) portaal, sest v_2 pole v_1 avalehel prominentselt lingitud. Kui v_2 on esitatud kui v_1 alam-ruum ehk kui link v_1 avalehelt, siis jääb ikkagi õhku küsimus, et kas v_2 on kõrvaline, väljasurev, ära-unustatav, eksperimentaalne, nähtus, mida vaid seal ilmunud artiklite onlainis kättesaadavana hoidmise huvides üleval hoitakse ning v_1 on see “päris minut.ee” või on siiski mingil hetkel plaanis v_2 “päris minutiks” teha? v_2 peale üle kolimisel tõstaks toimetajad oma toimetustöö käigus v_1 keskonda postitatud, toimetamis-järjekorras olevad, artiklid oma-voliliselt, v_2’te ümber, ilma, et neid v_1’es üldse publitseeriks. V_2 oleks v_1 avalehel prominentselt lingitud kui “http://uus.minut.ee” koos lingi kõrval oleva suure sõnumiga, et “www.minut.ee” hetke uusim versioon asub alamdomeenil “http://uus.minut.ee”.

  Alamdomeen “http://v_1.minut.ee” oleks suunatud “http://www.minut.ee” peale. Veebiserveris tuleks seadistada failide prioriteetide nimekiri, kus index.html oleks kõrgeima prioriteediga, index.php oleks 2. kohal, “vana minutit” serveeriv index.pl oleks 3. kohal, s.t.

  prioriteedid=[“index.html”,”index.php”,”index.pl”]

  Sedasi saab v_1 jooksta nii, nagu ta praegu jookseb, ilma, et lingid puruks oleks, kuid index.html või index.php serveeriks suunava HTML-koodi:

  —sõnasõnalise-tsitaadi–algus—-

  Sirel PHP Library

  Redirecting…

  —sõnasõnalise-tsitaadi–lõpp—–

  Üks alternatiivsetest lahendustest on muuta

  http://www.minut.ee/index.pl

  faili viisil, et juhul kui see tõmmatakse tööle ilma GET-parameetriteta, siis serveeriks ta vana minuti ava-lehe asemel kettalt, eraldi HTML-failist loetud, suunamislehe HTML’i ning kui GET-parameetriks on s_version ja selle väärtuseks “v_1” ehk

  http://www.minut.ee/index.pl?s_version=v_1

  siis kuvataks klassikaline, vana minuti, avaleht. Vana minuti avaleht oleks prominentselt lingitud v_2 avalehel, kiituste ja kaebuste raamatu lingi kõrval.

  Vaikimisi suunamisleht võib muidugi olla ka midagi prominentsemat. Näiteks selline. (Kirjutasin selle näite spetsiaalselt siinse kommentaari jaoks. Väidetavalt tehti pambusest maailma esimesed raketid, mida kasutati meelelahutuslikeks eesmärkideks.)

  Nii et, nüüd ma olen küll ilusti “koodist ette” ja punaseks teinud. Edasised küsimused sel teemal saavad enamasti olla vaid poliitilised. :-D

  • Ma olen sell uus/vana teemal Mauriga umbes 6 aasta jagelenud. See algas siis, kui slashcode arendus peatati (2008). Ma ei tahtnud, et minut jätkab mingi koodihunniku otsas, mida keegi ei paranda, arenda ega lõpuks tunne. Nüüd on vaja elus hoida ürgvana keskkonda, et see kood üldse toimiks. Jaburus ruudus.

   Lõpuks (2013) leppisime Mauriga kokku, et ma panen püsti uue lehe (kui ta mulle kusagile ligipääsu teeb) ja toon siia algatuseks ka mingi vana sisu, et lehte testida.
   Esimene kast, kus uus leht üles läks, kukkus tehnilistel põhjustel lihtsalt kokku. Pakkusin korduvalt välja, et viime lehe mõne teenusepakkuja juurde ja aitab jamast. Sellest keelduti kategooriliselt (pole raha)

   Esimene kujunduse templiit ei sobinud. Nõus. See on juba ajaloo prügikastis.
   Keegi waim kelkis, et paneb 100 EUR alla, kui uus kujundus olemas. Seda vennikest pole aga kusagil enam näha :) (nagu oligi arvata). Sama, selle raha eest oleks aastaks hosting teema lahendanud ja “pole raha” poleks enam pädenud.

   Olen ära raisanud suures koguses oma vaba aega aga kuna Mauri mängib ikka veel lolli, pole see lõplik kolimine kunagi teosk saanud.

   Olukorra teeb eriti absurdseks see, et küsimustele, mida oleks vaja veel parendada, et uuele lehele üle kolida, pole ma saanud ei Maurilt ega Doc’ilt MITTE ÜHTEGI VATUST! Mõlemad on lihtsalt vait.

   Kui viitsid, torgi neid ise edasi.

   • Tänan vastuse eest. :-D

    Keeruline lugu. Põhimõtteliselt saab ju ähvardada, et sõltuvalt minut.ee liiklusmahust on mul võimalus seda kortsleht.softf1.com/ kombel tasuta softf1.com alamdomeenil majutada ning oma eksperimentideks on mul nii kui nii kuskilt, 2014_07 seisuga bitikodo.eu/ alt, mõni virtuaalmasin renditud, kuhu saan kasutajaid lisada ning mille port-80 ei pea just minu kasutda olema, kuid ma ei ole päris kindel, kas nii jõu-meetoditega, haru tekitamise kaudu, lähenemine just kuigivõrd tark lahendus hetkel on.

    Hea oleks, kui Te (Pampa) mulle krüptitult näiteks Bitmessage ajutise ID kaudu Bitmessage aadressile BM-2cTzUCHoQNLRBbq8Bc4wgdsdbysfYkB3SW kasutaja Doc või Mauri telefoninumbri, äärmisel juhul e-postiaadressi, saadaksite, et ma saaks nendega muudatusi arutada. Olen nõus faili index.pl ise vastava muudatuse tegema, sõltumata sellest, et ma pole oma elus vist kunagi ridagi Perl’i kirjutanud.

    Esimene etapp oleks vaid avalehe muutmine index.pl muutmise kaudu. Alles teine etapp oleks vanasse minutisse uue minuti lingi lisamine, sest see eeldab vast mingil määrl selle vana raamistiku tundma õppimist.

    Kui seda raamistikku nii kui nii enam edasi ei arendata, siis pole vana minuti koopiasse häkkide sisse-viimine eriti probleemiks, sest uuendusi, kuhu häkke portida tuleks, nii kui nii ei tule.

    Teine, uus, mõte on, et vana minut võib ju olla vana masina peal edasi, arhiveerituna onlainis. Piisab, kui index.pl ära muuta ja alamdomeen “uus” (uus.minut.ee) kuhugi mujale serverisse on suunatud. Sedasi saab olema lahendatud ka koormuse tasakaalustamise küsimus ning vana minuti arhiveerimisprobleeme on natukene aega edasi lükatud. Vana minuti koormust suudab tõenäoliselt ka too vana masin taluda, kuni BIOS’i Flash’i kustumiseni või mõne muu, eksootiliseks muutunud, komponendi mahapõlemiseni. Uue keskkonna liiklus oleks siis mõne teise masina (veebimajutuskonto, virtuaalmasin, jne.) kanda. Algselt võiks ju arvata, et vana masina kasutusse jätmine säästab meeletu koguse tööd, mis kuluks vana minuti jaoks sobiva keskkonna loomisele, kuid fakt on, et Ott Kösteri poolt rahastatud mitte-tulunduslik server, zzz.ee kukkus koos andmetega nii õnnetult maha põhjusel, et kunagi roppu raha maksnud, tänapäeval eksootiliseks muutunud, RAID-kaart põles läbi ning ilma sama marki RAID-kaardita tollest, 2013. aasta seisuga vanamoodsest, RAID-ist andmeid kätte ei saanud. Ääri-veeri õnnestus tal e-bay’st kasutatud asendus leida ning ma ei teagi täpselt, kuidas see taastustöö tal õnnestus (ma pole küsinud), kuid ilmselgelt pole zzz.ee päris endisel kujul praeguse kommentaari kirjutamise hetkeks taastatud.

    Kummalisel kombel näib üldine trend olevat, et nende kogukondlike projektide korral ei ole inimesed omal initsiatiivil nõus isegi 2€ (KAHE EURO SUURUST) reparti AASTAS tasuma. Ott’il oli oma serveris sadu aktiivseid kasutajaid ning ta väitis, et Raspberry_Pi talle uueks serveriks ei kõlba, sest ta vana serveri CPU on seoses postiloendite liiklusega vähemalt 50% ulatuses kasutuses ja aktiivseid kasutajaid on nii palju, et Raspberry_Pi ei veaks koormust välja. Kui Ott Facebook’is kõvasti reklaamis, et tal on vaja serveri taastamiseks “uus” vana RAID-kaart osta ja kasutajate vabatahtlikud annetused on teretulnud, tuli tal ligikaudu 100€ arvest lõvi-osa ikkagi ise maksta. Oleks iga liige kasvõi 2€ maksnud, oleks tal mitusada EUR’i kaardi jaoks võtta olnud ilma, et ta ise oleks pidanud senti kulutama, et mitte öelda, tõenäoliselt maksab Ott nii kui nii serveri internetiühenduse ja elekriarve omast taskust. Sedasi on lood Eestis tänulikkusega. Kultuur, missugune!

    Arvan, et jutt, et inimestel puudub enda poolt aktiivselt kasutatava serveri töös hoidmiseks 2€/AASTAS, lihtsalt ei päde. Selliste summade korral on küsimus AINULT suhtumises, mitte raha puuduses. Sama lugu tegelt selle minut.ee majutusega: kui kasvõi 20 inimest maksaks 5€/AASTAS, siis oleks see majutatud nii, et vähe pole. Või siis, 10 inimest, igaüks 10€/AASTAS, mis on juba arvestatavam summa, aga siiski talutav.

    Mis puutub minu poolt välja pakutud võimalusse uus.minut.ee majutada minu eksperimentaal-serveris, siis selle üks peamisi hädasid seisneb selles, et ma ei garanteeri, et see alati üleval on. Seda sõltumata asjaolust, et see majutaja poole pealt FreeBSD-puuri (jail’i) põhiselt pea-aegu 24/7 (mingi 99,99% ajast) üleval on. Eksperimentide server võib ka kohati väga koormatud olla. Näiteks praeguse kommentaari kirjutamise hetkel jookseb seal lisaks tor’ile, Bitmessage’le, GNUnet’ile veel YaCy, mille koormus sõltub sellest, palju tal hetkel päringuid teenindada on. Kuigi, niiöelda keskmistatult, on WCPU enamasti alla 20%.

    Tüüpiline “top” väljund seisuga 2014_07:

    PID USERNAME THR PRI NICE SIZE RES STATE C TIME WCPU COMMAND
    saladus _tor 5 20 0 220M 123M sbwait 2 220:04 11.08% tor
    saladus bitmessagerun 108 30 10 642M 85304K usem 3 35:01 1.07% python2.7
    saladus root 1 20 0 16596K 2052K CPU2 2 0:00 0.10% top
    saladus yacyrunner 203 40 20 3019M 1484M uwait 2 186:02 0.00% java
    saladus gnunetrunner 1 40 20 37948K 2228K select 2 27:27 0.00% gnunet-service-nse
    saladus gnunetrunner 1 40 20 60904K 2704K select 2 12:45 0.00% gnunet-service-fs
    saladus gnunetrunner 1 40 20 40840K 3020K select 3 11:14 0.00% gnunet-service-data
    saladus gnunetrunner 1 40 20 33812K 2128K select 0 8:24 0.00% gnunet-service-stat
    saladus gnunetrunner 1 40 20 69684K 5728K select 3 1:25 0.00% gnunet-service-dht
    saladus gnunetrunner 1 40 20 48328K 2348K select 2 1:14 0.00% gnunet-service-tran
    saladus gnunetrunner 1 40 20 35892K 2156K select 2 0:11 0.00% gnunet-service-mesh
    saladus root 1 20 0 14176K 516K nanslp 0 0:03 0.00% cron
    saladus root 1 20 0 12076K 1260K select 0 0:03 0.00% syslogd
    saladus gnunetrunner 1 40 20 98M 4492K select 1 0:01 0.00% gnunet-daemon-hostl
    saladus gnunetrunner 1 40 20 36000K 2180K select 1 0:00 0.00% gnunet-service-peer
    saladus root 1 20 0 46876K 2624K select 0 0:00 0.00% sshd
    saladus root 1 20 0 22736K 1392K select 0 0:00 0.00% ftpd
    saladus gnunetrunner 1 40 20 40016K 2216K select 1 0:00 0.00% gnunet-service-core
    saladus gnunetrunner 1 40 20 42100K 2228K select 0 0:00 0.00% gnunet-daemon-topol
    saladus root 1 21 0 72136K 4564K select 0 0:00 0.00% sshd
    saladus mvahi 1 20 0 17564K 2788K pause 2 0:00 0.00% tcsh
    saladus root 1 20 0 17564K 3188K pause 2 0:00 0.00% csh
    saladus mvahi 1 20 0 45332K 1920K wait 0 0:00 0.00% su
    saladus gnunetrunner 1 49 20 31736K 2080K select 2 0:00 0.00% gnunet-service-arm
    saladus mvahi 1 20 0 72136K 4584K select 1 0:00 0.00% sshd
    saladus gnunetrunner 1 47 20 33808K 2108K select 1 0:00 0.00% gnunet-service-ats

    uus.minut.ee võib seal küll jooksta kõrgemal prioriteedil kui muud taustateenused ning eksperimendid. FreeBSD kernel ei pidavat, erinevalt Linux’ist, kõvaketta-lugemise korral kinni hanguma, kuid kõvaketta korral siiski tõenäoliselt mingi pudelikael kindlasti eksisteerib. Kõige hirmuäratavam selle lahenduse juures on andmebaasindus ja progrekeelte versioonid. cron’iga saab 2x päevas PostgreSQL ja MySQL andmebaasijäljendi koopiaid teha, kuid kui ma uusi tarkvara-pakette installin ja vanu ajutiselt kustutan, siis selline tegevus kindlasti tootmis-serverisse ei sobi. softf1.com (vabandust, avalehe foto on 2014_07_17 seisuga aastast 2008), mis 2014_07 seisuga jookseb veebimajutus.ee Standard paketil, on ka tegelikult üks paras eksperimentide pesa. Mõni illustratsioon.

    Tänan lugemast. :-)

   • Tüüpiliselt küll privaat-kirja omavoliliselt avaldamine on mitte nii kena tegevus, kuid arvan, et antud teemas antud kontekstis seisakut arvestades pole minust just patt siia välja kirjutada, et ENNÄE IMET, ma sain isegi Hr. Lauri Laupmaa’lt kirja. Selline see kiri on:

    —tsitaadi–algus—
    Return-Path:
    X-Original-To: martin.vahi@softf1.com
    Delivered-To: martin.vahi@softf1.com
    Received: from mh6.elkdata.ee (unknown [127.0.0.1])
    by mh6.elkdata.ee (Postfix) with ESMTP id 4AC3F1750B
    for ; Thu, 7 Aug 2014 09:56:51 +0300 (EEST)
    X-Virus-Scanned: amavisd-new at mh6.elkdata.ee
    X-Spam-Flag: NO
    X-Spam-Score: -0.791
    X-Spam-Level:
    X-Spam-Status: No, score=-0.791 required=5 tests=[BAYES_20=-0.001,
    DKIM_SIGNED=0.1, DKIM_VALID=-0.1, DKIM_VALID_AU=-0.1,
    FREEMAIL_FROM=0.001, HTML_MESSAGE=0.01, RCVD_IN_DNSWL_LOW=-0.7,
    SPF_PASS=-0.001] autolearn=no
    Authentication-Results: mh6.elkdata.ee (amavisd-new); dkim=pass (2048-bit key)
    header.d=gmail.com
    Received: from mh6.elkdata.ee ([127.0.0.1])
    by mh6.elkdata.ee (mh6.elkdata.ee [127.0.0.1]) (amavisd-new, port 10024)
    with ESMTP id qrMkuxezxh85 for ;
    Thu, 7 Aug 2014 09:56:48 +0300 (EEST)
    Received: from mail-we0-f174.google.com (mail-we0-f174.google.com [74.125.82.174])
    by mh6.elkdata.ee (Postfix) with ESMTP id AC60417213
    for ; Thu, 7 Aug 2014 09:56:48 +0300 (EEST)
    Received: by mail-we0-f174.google.com with SMTP id x48so3654857wes.5
    for ; Wed, 06 Aug 2014 23:56:48 -0700 (PDT)
    DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; c=relaxed/relaxed;
    d=gmail.com; s=20120113;
    h=mime-version:in-reply-to:references:date:message-id:subject:from:to
    :content-type;
    bh=ijvQFhoym2/vPT0fY5H/MbG90FgvIpiwvLQnaz9Uh3k=;
    b=UxIruTOtemd6CnAyRvm3fon3Bk72IP/fVa9A8Lckq7YW1YEh8XSBoayh9pbXPTIa9F
    4Xq4rnBkh9J2rIKM7KH7n+LqGY2AFGXqxzQhoq7UpK4pcgYEj+x/ysEddjAAAX+jYe6F
    ro5eqC5Be2SJpB6oA9rDAxCniYWcI6q9dVHIwTcdgNSx15Vfg/haLSq9oDMWVvEDBOae
    XfnQ/0Pdx3sLkNxq+Mnky439SqK3E/blnR099trok3z8z2MDHmAQDB7TjCrydspaxquv
    3+Ft/VFYHYjVMZRX9aScp/B9a/CqoUy9cf4nF/xKwhvzMCOq5FR6WmkxRXJCcr2G+fPA
    pwwA==
    MIME-Version: 1.0
    X-Received: by 10.194.8.35 with SMTP id o3mr21685551wja.3.1407394608260; Wed,
    06 Aug 2014 23:56:48 -0700 (PDT)
    Received: by 10.194.81.232 with HTTP; Wed, 6 Aug 2014 23:56:48 -0700 (PDT)
    In-Reply-To:
    References:
    Date: Thu, 7 Aug 2014 09:56:48 +0300
    Message-ID:
    Subject: Re: minut.ee maasolekust
    From: Lauri Laupmaa
    To: Martin Vahi
    Content-Type: multipart/alternative; boundary=047d7b5d46eeaf2d4605000497c8

    –047d7b5d46eeaf2d4605000497c8
    Content-Type: text/plain; charset=UTF-8
    Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

    Hi

    Juurdleb selle =C3=BCle. V=C3=B5ibolla sai aeg lihtsalt =C3=BCmber…

    L.

    5. august 2014 12:32 kirjutas Martin Vahi :

    > Teen ettepaneku, et minut.ee avaleheks
    > v=C3=B5iks panna minu poolt
    >
    > http://uus.minut.ee/kiituste-ja-ettepanekute-raamat/
    >
    > minv=C3=A4lja k=C3=A4idud
    >
    > http://longterm.softf1.com/2014/comments/minut_ee/avaleht_v1/index.html
    >
    >
    > Mingit raha ma selle eest ei soovi, aga ilmselgelt
    > on minut.ee avalehele praegu, 2014_08_05, minnes
    > n=C3=A4ha vaid serveri maas-olek.
    >
    > Huviga tagasisidet ootama j=C3=A4=C3=A4des,
    > Martin.Vahi@softf1.com
    > =C3=BCks minut.ee f=C3=A4nn
    >

    –047d7b5d46eeaf2d4605000497c8
    Content-Type: text/html; charset=UTF-8
    Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

    Hi=C2=A0Juurdleb selle =C3=BCle=
    . V=C3=B5ibolla sai aeg lihtsalt =C3=BCmber…=C2=A0L=
    .=
    5. august 2014 12:32 kirjutas Martin Vahi <martin.vahi@softf1.com=
    >:

    Teen ettepaneku, et minut.ee avaleheks
    v=C3=B5iks panna minu poolt

    http://uus.minut.ee/kiituste-ja-ettepanekute-raamat/

    minv=C3=A4lja k=C3=A4idud

    http://longterm.softf1.com/2014/comments/=
    minut_ee/avaleht_v1/index.html

    Mingit raha ma selle eest ei soovi, aga ilmselgelt
    on minut.ee avalehele pra=
    egu, 2014_08_05, minnes
    n=C3=A4ha vaid serveri maas-olek.

    Huviga tagasisidet ootama j=C3=A4=C3=A4des,
    Martin.Vahi@sof=
    tf1.com

    =C3=BCks minut.ee f=C3=A4=
    nn

    –047d7b5d46eeaf2d4605000497c8–

    —tsitaadi–lõpp—

    Ühtlasi mainin, et praeguse kommentaari kirjutamise hetkel on vana minut totaalselt maas ja http://www.minut.ee aadressilt tuleb “unable to connect”.

   • Ma lubasin 100 EUR konkreetselt ühe asja eest – template eest miks ei ole fixed width – niipea kui ma näen seda uus.minut.ee artiklite lugemisel olen nõus selle paari nädala jooksul üle kandma.

 8. Proovisin vana minut’it Interneti Arhiivist leida ning märkasin, et sealsed koopiad on väga poolikud. Juhul kui keegi pole vanast minutist varukoopiaid teinud, siis saab paraku enam-vähem liialdamata öelda, et suur osa vana minuti artiklitest on vana minuti alla-kukkumisega internetist kadunud.

  Teine, sarnane, näide on Ott Kösteri zzz.ee, mille saatuse otsustas läbi läinud RAID’i kaart. Ma sain toimunust aru niiviisi, et kuna andmed kõvaketastel olid tolle vana-aegse RAID’i kaardi spetsiifilises formaadis, siis nende sealt kätte-saamine oleks olnud juba arvutustehnika restaureerimistööde kõrgem pilotaaž. Ott’il õnnestus küll eBay’st ropu raha eest tollele uunikum-kaardile sama marki, sama ajastu, asendus osta, kuid ega see serveri ümber-kolimine, eriti kui sinna on aastaid igasugu rakendusi ning lehekülgi üles seatud, ole just väike ettevõtmine. Ma oletan, et vanal serveril jooksis mõni ajastu-spetsiifiline, just tolle serveri jaoks omal ajal peavoolu-distroks klassifitseerunud, tarkvara, mis uute masinate jaoks ning uute, veaparandustega, kompilaatoritega ei pruugi kompileeruda. Kahtlustan, et kui masin peaks otsad andma, Flash-mälud, mida arvutites ohtralt kasutatakse, peaks umbes 10 aastaga kustuma, siis isegi andmete olemasolu korral on vana-aegsete veebirakenduste tööle saamine raske ettevõtmine.

  Kui soovite ekstreemsematest juhtumitest lugeda, siis võite interneti-avarustest lugeda 60-ndate võrgu-andmebaasi-põhistes masinates elavate andmete tänapäeva üle toomisest. Tol ajal Flash-mälusid ei kasutatud, mistõttu need masinad pidasid füüsiliselt ilusti vastu, aga nende arvutusjõudlus olevat tänapäeva infosüsteemidele, mille koosseisus nad olevat ettevaatlikult, väikest viisi, toiminud, jalgu jäänud. Muidugi, pea-aegu alati leidub andekaid müügimehi :-D

  Üritades olukorda uus.mint.ee suhtes leevendada, tekitasin httrack’iga uus.minut.ee’st arhiiv-koopia. Paduliberaalina käsitlen seda kui internetist fotode tegemist. :-)

 9. Ma ei tea täpselt, mis vana minut’iga juhtus kuid kuulsin, et toitekas olla ära kärsanud vms.
  Kui see korda tehakse, võiks tegelikult wget abil sellest staatilise arhiivi teha ning siis seda html’is serveerida.
  Vähemalt ei kao 13? aastat tehtud tööd kusagile ära.

 10. Muideks kui hostingut vaja, siis mul vedeleb üks aastaks makstud pool-kasutamata virtuaalserver kuskil. Andmemahtude piiranguid ei tea peast.

  • Kuna ma ei saa vanale minu.ee kastile ligi, siis ei saa ma mitte midagi teha.
   Ma olen aastate jooksul maurile mitmeid kirju saatnud, kuid ta ei reageeri neist mitte ühelegi.
   Ma ei saa isegi WP’d uuendada, mille peal uus jookseb.

   Mauri e-mail aadress on: lauri-PUNKT-laupmaa[kapsas]gmail-punkt-com

   PS! Pane oma kirja koopia siia ka üles.

 11. Ettepanek: teha uus.minut.ee kättesaadavaks ka tor-võrgu domeenilt.

  Kuniks sinimust-valge hiina müür tor’i liiklust ei blokeeri, on sedasi võimalik suhteliselt töökindlalt uus.minut.ee artikleid lugeda ja uus.minut.ee’sse sisse loginult tegutseda. Hetkel (2015_05) on nii, et uus.minut.ee’sse pääsemiseks tuleb tor’i võrgust väljuda ja siis on organitele kõik näha. Eriti häirib mind asjaolu, et tor-võrgu väljumis-relee mingi aja jooksul uus.minut.ee serveri või mõne vahe-mehe poolt blokeeritakse. Natuke aega saan sisse-logitult sees olla ja siis ei pääse enam uus.minut.ee avalehelegi. Kuvatakse tekst “Forbidden blablabla”. Kui TorBrowser’il identiteedi ära vahetan, pääseb jälle ilusti uus.minut.ee avalehele.

 12. Elavdamaks siinset elu lobisin neti.ee lingikogu haldureid, et nad uus.minut.ee ka oma lingikogusse paneks. Paistab, et õnnestus.

  Return-Path:
  X-Original-To: martin.vahi@softf1.com
  Delivered-To: martin.vahi@softf1.com
  Received: from mh6.elkdata.ee (unknown [127.0.0.1])
  by mh6.elkdata.ee (Postfix) with ESMTP id D052117482
  for ; Sat, 8 Aug 2015 13:45:38 +0300 (EEST)
  X-Virus-Scanned: amavisd-new at mh6.elkdata.ee
  X-Spam-Flag: NO
  X-Spam-Score: 1.655
  X-Spam-Level: *
  X-Spam-Status: No, score=1.655 tagged_above=-9999 required=5
  tests=[BAYES_40=1, SPF_SOFTFAIL=0.665, T_RP_MATCHES_RCVD=-0.01]
  autolearn=no
  Received: from mh6.elkdata.ee ([127.0.0.1])
  by mh6.elkdata.ee (mh6.elkdata.ee [127.0.0.1]) (amavisd-new, port 10024)
  with ESMTP id ZxZdwJBI3y9Y for
  ;
  Sat, 8 Aug 2015 13:45:36 +0300 (EEST)
  Received: from reklaam.neti.ee (reklaam.neti.ee [195.50.209.248])
  by mh6.elkdata.ee (Postfix) with ESMTP id B801017208
  for
  ; Sat, 8 Aug 2015 13:45:36 +0300 (EEST)
  Content-Type: text/plain; charset=”utf-8″
  Content-Disposition: inline
  Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
  MIME-Version: 1.0
  Subject: Re: [Ticket#201507261032237] Portaali sissekanne.
  X-Otrs-Delay: 1439030443
  X-Powered-BY: OTRS – Open Ticket Request System (http://otrs.org/)
  X-Mailer: OTRS Mail Service (2.4.6)
  Date: Sat, 8 Aug 2015 11:40:43 +0300
  Message-ID: <1439023243.199984.782421938.32325.6@www.neti.ee>
  To: Martin Vahi

  Organization: NETI
  From: NETI webmaster
  In-Reply-To: <55B440ED.1000507@softf1.com>
  References: <55B440ED.1000507@softf1.com>

  Tere,

  26.07.2015 05:09 – Martin Vahi kirjutas:
  > Palun kas Te v=C3=B5iksite lisada=20
  > http://www.neti.ee/cgi-bin/teema/INFO_JA_MEEDIA/Portaalid/#Temaatilised_u=
  udised
  > alla portaali http://uus.minut.ee/
  > “Infotehnoloogia taustaga inimeste poliit-arutelu.”

  J=C3=A4lgisime m=C3=B5nda aega Teie portaali http://uus.minut.ee/ arengut n=
  ing otsustasime
  selle n=C3=BC=C3=BCd lisada teemasse “INFO_JA_MEEDIA/Portaalid/#Temaatilise=
  d_uudised”.

  Loodetavasti on nii sobilik!

  Ilusat suve soovides,
  –=20
  Laivi Rello
  NETI Peatoimetaja
  KKK: http://www.neti.ee/cgi-bin/abi/kkk.html=

  • Saatsin Andris Reinman‘ile e-postitsi palve lisada uus.minut.ee blogirull.ee tehnika rubriiki ning paistab, et 2015_09_01 seisuga registreering kehtib ja kõik uus.minut.ee artiklid ilmuvad automaatselt ka blogirull.ee tehnikarubriigi uudisvoos. Kui peavoolumeediast liiklus sinna suunata, siis see on päris hea vastulöök praegusele partokraatlikule propagandamasinale. Eriti hea uudis on, et seoses peavoolumeedia kommentaariumite tsensuuriga on 2015_suvel peavoolumeedias juba asi nii nutune, et uhiuutel artiklitel on öösel tunde ja tunde lausa NULL kommentaari ja seda isegi töö-päevade vahelistel öödel. Vanasti pole sellist kommentaaride põuda isegi suvisel hapukurgihooajal olnud. Nii et, lootust on. Peavoolumeedia kommentaariume saab asendada Bitmessage. Facebook’i asendus, Diaspora, vajab kas ümber-kirjutamist või arendus-töödel abi, aga kõigega ka ei jõua tegelda.

  • Mauri kohta ei oska ma hetkel(2015_09) midagi öelda, aga mis sellesse word-press’i pluginasse puutub, siis hetkel(2015_09) olen liiga rumal, et aru saada, kuidas see avatud tarkvara arendavate inimeste omavahelise koostöö vahenditest parem on. Pealegi, nii vähe kui mina tean, minut.ee toimetus, erinevalt pea-voolumeediast, autorile sõnu suhu ei topi ega neid sealt ka vähemas võta, mistõttu toimetajatel pole ühist teksti-redigeerimis-tööriista tarvis ning lugude autorid võivad ju kasutada Google docs’i või kasutada oma enda serveris midagi muud sarnast, kus mitu inimest saavad reaalajas sama dokumendi teksti redigeerida.

   • “Mis tsensuuri puutub, siis minu poolne tsensuur on väljendunud siia maani selles, et vormimahult liiga lühikesi lugusid olen publitseerimis-järjekorrast tagasi mustandi staatusse lükanud ning väga palju kirja-vigu täis või stiililt ekstra lohakalt kirjutatud teksti olen ka mõnikord tagasi mustandi staatusse, autorile ümber-tegemiseks, lükanud. Arvan, et üks asi on oma arvamuse väljendamine ja teine asi on oma arvamuse eba-adekvaatne vormistus. Nagu Te isegi teate, pole ma ise ka mingi suur muster-näide, aga väidan, et ka minu stiilist ja kirjavigadega tekstist on võimalik oluliselt hullemini kirjutada.” – martin_vahi_v2

    Lisaks mainisite kuskil veel piltide otsimiseks kuluvat tööd.

    Kas see mustandite süsteem ka reaalselt toimib? Minu soovitus adresseribki teie enda poolt esile tõstetud kitsaskohti. Edit-flow võimaldab väidetavalt artiklikese põrgatamist koos märkustega toimetuse ja uudise kirjutaja vahel ilma suure jõupingutuseta.
    Väljaspool minut.ee keskkonda on muidugi võimalik igasuguseid töövoogusid arendada, ent kui see ei liidestu minut.ee keskkonna ja toimetusega, siis puudub sellel ju mõte.
    See, et tegu pole vaba tarkvaraga mind isiklikult ei morjenda.

 13. Kas minu artikliga, kus räägitakse sellest, et endised Ida-Saksamaa STASI agendid hoiavad nüüd silma peal Saksamaa kodanike facebook-i postitamisel, on mingi probleem – see sai ligi nädal tagasi postitatud aga pole veel ilmunud. On vaja muudatusi? Mida ma tegema peaksin?

Kommenteerimine on suletud