Kemikaalid toidus, ravimites, plastikpudelites jne mõjutavad meeste viljakust

endocrineERR toob meieni Medical News Today loo, millest selgub, et endokriinset talitlust häirivad kemikaalid sekkuvad kehaomaste hormoonide töösse ja mõjutavad erinevaid protsesse, sh paljunemisfunktsiooni.

Hiljuti näidati, et sellised kemikaalid toimivad seemnerakkude talitlusele ja võivad mõjutada nende viljastamisvõimet. Selliseid kemikaale leidub meie ümber kõikjal nii toidus kui tekstiilides, ravimites ja majapidamistoodetes, sh plastikpudelites, mänguasjades ja kosmeetikas.

Saksa ja Taani teadlaste ühistöö tulemused avaldati ajakirjas EMBO Reports. Uudse väljatöötatud bioloogilise testimismeetodi abil analüüsiti sadade kemikaalide võimet sekkuda inimese seemnerakkude normaalsetesse funktsioonidesse.

Tulemused näitasid, et mõned kemikaalid, sh päevituskreemides kasutatav 4-metüülbensülideenkamper või hambapastade koostises olev antibakteriaalne aine triklosaan mõjutavad seemnerakkude normaalset toimimist. Kasutades neid ained kogustes, mis olid sarnased kehavedelikes mõõdetutele, suurendasid nad seemnerakkude kaltsiumi taset ja muutsid nende liikumisvõimelisust, mõjutades ühtlasi ka ensüümide vabanemist, mida on vaja seemneraku tungimiseks munarakku. Niisamuti muutsid sellised kemikaalid seemnerakke vähem tundlikeks nii progesterooni kui ka prostaglandiinide toimele ning mõjutasid seeläbi viljastamisvõimet.

Lisaks loe siit: Toothpaste, sunscreen chemicals ‘interfere with sperm function’
Ja siit: Hambapasta ja päevituskreemide kemikaalid võivad mõjutada meeste viljakust