Kas ebola maaletooja istus juba lennukisse?

EbolaLääne-Aafrikas on ebola viiruse puhang praeguseks nõudnud juba üle 80 inimelu. Terviseameti  epidemioloogianõunik Kulo Kutsar ütles, et tegemist on äärmiselt ohtliku haigusega ning pole välistatud, et see ühel hetkel toob mõni eurooplane või ameeriklane viiruse inkubatsiooniperioodil ka lääneriikidesse.

“Ebola viirus oli kaua aega üks suur mõistatus. See, mida ta endast kujutab selgus alles 1976. aastal, kui tolleaegses Zaires ehk praeguses Kongo Demokraatlikus Vabariigis tehti see haigus kindlaks ühel haigel Ebola jõe äärses külas – sealt ka viiruse nimetus. See on väga ohtlik viirus, mis kuulub kõige kõrgemasse ehk neljandasse ohtlikkuse klassi. Meie tavaline gripiviirus kuulub teise klassi,” rääkis Kutsar “Ringvaates.”

Tema sõnul ei ole Eesti inimesed ebola viirusega siiani kokku puutunud ja sellesse nakatunud inimesi Eesti arstid siiani näinud ei ole. “Esialgu on tegemist ainult Kesk- ja Lääne-Aafrikas levinud eriti ohtliku nakkushaigusega, kuid samas ei ole sugugi välistatud, et seal nakatanud eurooplane või ameeriklane viib inkubatsiooni- ehk varjatud perioodi jooksul selle nakkuse oma kodumaale,” ütles epistemoloogianõunik.

Seejuures sõltub haiguse jõudmine näiteks Euroopasse paljuski sellest, kuidas viiruse levikupiirkonda külastavad nimesed käituvad. Muuhulgas võib haiguse tuua kaasa mõni Guineas töötav meditsiini- või laboritöötaja.

Kesk-Aafrika Vabariigis, kuhu lähevad missioonile ka Eesti sõjaväelased, Kutsari sõnul ebola viirust siiani tuvastatud ei ole.

Alates 1976. aastast on ebola oma peamises levikualas Kesk- ja Lääne-Aafrikas nõudnud mitutuhat inimelu (toim: Ainuüksi Lõuna-Afrikas sai aasta jooksul autoõnnetustes  surma 13802 inimest. Maailmas sureb liiklusõnnetustes umbes 1.2 miljonit inimest aastas). Praegu võitleb haigusepuhanguga Guinea, kus levib haiguse eriti agressiivne ja surmav, nn Zaire’i tüvi. Guineast on haigus levinud ka naaberriikidesse Sierra Leonesse ja Libeeriasse.

Teadlased arvavad, et haiguse kandjateks on Aafrikas elavad loomad – puuviljanahkhiired, gorillad, šimpansid, okassead ja antiloobid -, kuid lisaks sellele kandub see vere ja teiste bioloogiliste kehavedelike kaudu ka inimeselt inimesele.

Edasi loe aga siit: Epistemoloogianõunik: ebola viirus võib inimeste kaudu Aafrikast Euroopasse jõuda

Toimetus: Et numbritest paremini aru saada (kuid mitte marginaliseerida ebola ohtu, peaks siin kohal ära märkima, et koldeline kopsupõletik tapab aastas umbes 1.1 miljonit alla 5 aastast last. Lääne-Aafrikas sureb selle kätte umbes 4-7% elanikonnast (Guinea Bissau’s 16 000 last aastas)