Imelise grafeeni pahupool

Imeline grafeen võib olla surmav

Imeline grafeen võib olla surmav

Grafeenist rääkides on väga lihtne vaimustusse sattuda. See imeline materjal, vaid ühe aatomi paksune kiht süsinikku, on ülitugev, väga kerge, uskumatult painduv, ning fantastiliselt hea soojuse- ja elektri juht. Need omadused saavad kuulutada vaid tõelist revolutsiooni kõikvõimalikes tehnoloogiaharudes.

Tollel imelisel materjalil on ka pahupool, mida tänase seisuga veel  hästi ei tunta.

Brown ülikooli teadlased leidsid, et sakiliste servadega ülitugeva nanomaterjali kübemel pole mingit probleemi tungida elusorganismi, lõigates läbi näiteks kopsu- ja naha rakumembraanide. Lisaks sellele on grafeen ka vedelikes äärmiselt mobiilne.

Täna me veel ei tea, mis siis juhtub siis, kui grafeen sattub näiteks põhjavette. Me ei tea ka päris täpselt, kui rasked on tagajärjed grafeeni sattumisel kopsu. Pole ka selge, mis ootab sind ees, kui grafeen satub näiteks silma või naha kaudu vereringesse.

Allikas: Jagged graphene can slice into cell membranes

Lisaks loe ka siit: Graphene Could be Dangerous to Humans

2 arvamust “Imelise grafeeni pahupool” kohta

  1. Grafeeni kohta ma ei oska hetkel öelda, kuid optilise kaabli lõikamisel tuleb küll ettevaatlik olla, vältimaks valgust juhtiva klaasja materjali “okkakeste” sattumist organismi. Valgusjuhiks olev klaasjas materjal organismis nii lihtsalt ei lagune, kui üldse, ning kui siis sellele killule immuunsüsteemi rakud või midagi muud külge kleepuvad ning selline tromp kuskile väiksesse veresoonde satub, näiteks ajus, siis antud veresoone poolt hapnikku ja toiteaineid saavad rakud surevad.

    Grafeeni kohta oletan, et kuna tegu on puhta süsinikuga, siis võibolla, sarnaselt raua roostetamisele, ta kuidagi moodi ikkagi mingi pikema aja jooksul ehk “süüakse” ära, kuid fakt on ka see, et nanotorud, mida kunagi ammu-ammu Tartus Saksamaa turule toodeti, pidavat kuuluma ohtlike, mürgiste, materjalide hulka.

    • Mul on küll pikad juhtmed, kuid pärast välja logimist tekkis mul mõte, et üks koht, kust antud küsimustele vastuseid otsida, on söekaevanduste kaevurite meditsiiini-andmed. Tindi-valmistajate ja tooner-kassettidega tegelejate terviseandmed võivad ka huvitavad olla.

Kommenteerimine on suletud