Ilves rääkis täna analüütiliselt, nagu akadeemik

Nii filmitegija Ilmar Raag kui ka endine ajakirjanik Anvar Samost tõdesid, et sel aastal oli presidendi kõne eelmistest erinev. Raagi arvates oli see pigem akadeemiku, mitte poliitiku kõne, Samost aga leidis, et seekord oli Ilves rohkem tema ise.

“Selles kõnes oli üks asi, mida keegi poliitiliselt tribüünilt pea-aegu kunagi varem pole öelnud. Sissejuhatavas kohas rääkis Ilves demograafiast järsku peaaegu konstanteeringu vormis, öeldes, et me oleme jõudnud sinna seisu ja me lepime arusaamisega, et Eesti peredesse ei sünni niipea 4-5 last ja demograafiline auk on tänaseks juba reaalsus,” ütles Raag ETV-le.

“Seejärel ütleb ta, et teeme selle konsanteeringu ära ja vaatame, mis me nüüd edasi saame teha,” selgitas filmitegija.

Anvar Samost ütles, et Ilves pakkus välja ka mõned konkreetsed ideed, kuidas demograafilise augu situatsiooniga toime tulla. Näitena tõi Samost Ilvese kõnest välja selle, et pensionieas töötavate inimeste tulumaksumäära võiks poole võrra alandada.

“See on idee, millele võiks minu arvates mõelda. Ma ei saa aru, miks me peame need inimesed, kes on 67 aastased, kuidagi formaalselt lükkama ühiskonna aktiivsest osast välja,” ütles Samost.

Raagi arvates rääkis Ilves täna analüütiliselt, nagu akadeemik.

“Ma mõtlesin, et miks see kõne tundub mulle natukene erinev varasematest kõnedest. Võib-olla on vastus selles, millele president ka ise vahepeal vihjas – väga palju igapäevasest avalikus ruumis kõlavast häda- või vihakisast tuleb sellest, et käimas on konstantne valimiskampaania. Seetõttu ei saa asjadest rääkida lihtsalt, mõtlikult ja rahulikult,” ütles Raag.

“Ka varasemad kõned on püüdnud olla mingisuguse valimiskampaania harjal, aga praegusel presidendil pole enam hetkel vaja kampaaniat teha. Sellest tuleb ka see vahe. Kui eelmised kõned olid emotsionaalselt rohkem rõhutatud, siis seekord mingisugusel hetkel sain ma aru, et see on justkui analüütiline kõne, mida kuuldakse teinekord mõne akadeemiku suust tuleviku-uuringute konverentsil,” jätkas filmitegija.

Edasi loe siit: Raag: esimest korda räägiti poliitilisel tribüünil Eesti demograafiast konstanteeringu vormis