Iidne viirus kontrollib inimese arengut

www.ibtimes.co.ukSuur osa inimese DNAst on pärit kunagistest viirusrünnakutest.

Ammustel aegadel sugurakke rünnanud viiruseosakesi tunnevad bioloogid endogeensete retroviiruste nime all. Enamasti peetakse viirustelt pärinevaid DNA-jupikesi ohutuks rämps-DNAks, kuid nende tähtsust ei maksa alahinnata. Nii avastati hiljuti, et imetajate platsenta arengut suunavad viirustelt pärinevad valgud.

Vähemalt üht tüüpi viiruse DNA võib olla inimese arenemiseks hädavajalik. Sellisele järeldusele jõudsid Singapuri ja Kanada ülikoolide molekulaarbioloogid, kes tegid katseid endogeense retroviirusega HERV-H.

Kui koekultuuris olevatele inimese tüvirakkudele lisati erilist RNAd, mis takistas viiruse pärilikkusaine tükikeste aktiveerumist, siis kaotasid tüvirakud oma võime teisteks rakutüüpideks muutuda. Selle asemel kasvasid neist ühetaolised rakud, mis meenutasid välimuselt fibroblaste – sidekoes leiduvaid ja kollageeni tootvaid rakke.

Tüvirakkude abil loodetakse ravida paljusid haigusi. Katse põhjal panevad just iidse viiruse DNA-jäänused tüvirakud tööle ja annavad neile eristumisvõime. Tõenäoliselt ei suudaks meie keha ilma HERV-H fragmentideta üldse hakkama saada ja inimese DNAs võib sarnaseid olulisi viirusejuppe veelgi leiduda.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Structural & Molecular Biology.

Allikas: Iidne viirus kontrollib inimese arengut

Üks arvamus “Iidne viirus kontrollib inimese arengut” kohta

  1. platsenta arengut suunavad viirustelt pärinevad valgud.

    Et kas platsenta areng on tõepoolest sama mis inimese areng? Üsna eksitav pealkiri ütleks. Eriti kultuuris, kus abort pole kuidagi käsitletud kui inimese tapmine.
    Aga see, et on ka kasulikke viiruseid on ju meeldiv tõdemus.

Kommenteerimine on suletud