Foorum ehk “sein” – kirjuta, vasta, arutle

Jens S Jensen. Boy on the Wall, Hammarkullen, Gothenburg. 1973.

Jens S Jensen. Boy on the Wall, Hammarkullen, Gothenburg. 1973.

Eksperimenteerime veidi minut.ee uue seinaga. Sein on lihtne foorum, mis on jagatud teemadeks. Vajadusel lisab teemasi juurde.

Seinale sodimise korral:

 • käitu/kirjuta viisakalt
 • Adminnil on õigus kustutada teemasi, kui selleks tekib vajadus.
 • Adminni otsused on lõplikud.
 • Reklaam ja sarnased soperdised kustutatakse esimesel võimalusel ning kasutaja blokeeritakse.

2 arvamust “Foorum ehk “sein” – kirjuta, vasta, arutle” kohta

 1. See on sotsiaalselt põrunud projekt isegi siis, kui sinna ühendada kohvritäis raha, sest absoluutselt igas seltskonnas, kus ei olda just väga enesekriitiline ja valgustunud, leidub keegi rumal, kes hakkab tsensuuri nõudma. Teiseks, Defli eelnõu ja muu abil on välistatud, et mingi päriselt avatud foorum üldse toimida saaks. Siinne minut.ee on seni nii toiminud peamiselt põhjusel, et see ei ole laiade, valimistel loll-hääli-andvate, pööblimasside tähelepanu köitnud. Kolmandaks, isegi kui tahta olla rõve, räige, tsensor, ei ole see manuaaltöö abil võimalik. Näiteks mul on oma foorumis ootamas umbes 50k postitust, millest enamus on rämps, aga millele ma pole jõudnud automaat-filtrit kirjutada, et need paar päris-postitust, mis kingi ja käekotte ja käekellu ei reklaami, välja sõeluda, kusjuures sisu analüüs ei aita, sest rämpspostitaja võib oma rämpsu kopeerida-asetada 99% sellist teksti, mis ongi kunagi rämpspostifiltrist läbi läinud tekst.

  Väidetavalt üks efektiivseim viis rämpsposti välja filtreerida, on kasutada e-posti standardi punkti, et e-posti vastu võttev server võib kirjade vastu-võtmisest keelduda ja standardit järgiv e-posti-saatmis-server proovib kirja kohale toimetada vähemalt 2 korda. Ma ei tea, kuidas tänapäeval on, aga kunagi oli nii, et rämps-e-posti-robotid olid nii lohakalt programmeeritud, et nad samale aadressile sama kirja 2x saatmise asemel proovisid rämpskirja saata vaid 1x.

  Teine parameeter näib olevat e-posti-aadress, milleks on rämpsu korral mingi sigri-migri-jura@gmail.com. Ma pole seda veel katsetanud, aga äkki õnnestub sealt midagi mõne klassifitseerimisalgoritmiga uurida. Mul pole hetkel sellisteks eksperimentideks aega.

  Kuid tegelikult hakkasin praegust kommentaari kirjutama vaid eesmärgil, et siin ära tuua selline viide. Antud viitel asuv on ajendatud just karmist tõdemusest, et isegi üldiselt intelligentsed inimesed ei suuda tihtipeale tsensuurivaba elukorraldust taluda, mis on minu meelest muidugi kurb, aga paraku tõsi. Tsensuur on omakorda tõsiselt pärssiv igasugu arendustegevusele, sest isegi partei ees lipitsevad ideoloogid vajavad omakeskis propaganda edukaks arendamiseks omavahelist vaba suhtlust, vabu mõttelende, rääkimata siis arstiteaduse arendusest laipade lahkamise kaudu olukorras, kus kirik laipade uurimise ära keelas, tüvirakkude uuringud USA usuhullude mõjusfääris, tuumafüüsika-uuringutest natsipartei alluvuses teadmisel, et juut Einstein on seal mingeid teoreetilisi alustalasid avastanud, jne.

  Kui mõelda, et mida mina tsenseeriks, siis minu taluvuslävi on tõenäoliselt infomüra peal. Näiteks, kui keegi siin kommentaariumis võtab fraasi “tere hommikust” ja paneb siia 2000 postitust, kus igas postituses ongi vaid need 2 sõna, siis ma tõenäoliselt laseksin, kui mul aega oleks, tsensuuri-roboti neid 2-sõnalisi fraase kustutama, aga autori enda seisukohast vaadates võib olla tegu sisuka kommunikatsiooniga, millest mina lihtsalt rumaluse tõttu aru ei saa. Näiteks, need 2000 kommentaari võivad moodustada aeg-multipleksitud bitijada, kus lisaks fraasile “tere hommikust”, on oluline postitamise kellaaeg ja kuupäev. Sellisel juhul ma pean rakendama tolerantsust, mis erineb ükskõiksusest selle poolest, et ma kannatan välja mulle korda mineva ja ebameeldiva asja.

  • Miski pole läbi kukkunud enne läbi kukkumist.
   Vaadates, kui vähe kommentaare ja lugejate poolt kirjutatud lugusi siia tekib, siis ma väga ei pabistaks ja kasutaks ühekohalisi arve oma ennustustes.

Kommenteerimine on suletud