Erinevad laadijad – 51 000 tonni elektroonilist prahti aastas

Brokencircuitboard2011byGuinnogNeljapäeval kiitsid EU saadikud heaks kehtiva raadioseadmete direktiivi muudatuste eelnõu, mille alusel tuleks välja töötada ühtsed laadijad kõigile ELis müüdavatele mobiiltelefonidele. Muudatuste osas on juba saavutatud kokkulepe ELi liikmesriikidega.

“Olen eriti rahul, et suutsime sisse viia muudatused ühtse laadija kohta – see teenib nii tarbijate kui keskkonna huve,” ütles raportöör Barbara Weiler (S&D, DE). Sellega hoitaks ära 51 000 tonni elektroonilist prahti aastas.

Direktiivi eelnõu sätestab ühtsed reeglid raadioseadmete, sh mobiiltelefonide ja modemite turule viimiseks. Muudatuste eesmärk on kaasajastada reegleid võttes arvesse erinevate uute raadioseadmete hulka.

Saadikute arvates tuleb tarbija huvisid ja keskkonda silmas pidades teha suuremaid jõupingutusi, et töötada konkreetsete raadioseadmete, sh mobiiltelefonide jaoks välja ühtsed laadijad.

Saadikute poolt sisse viidud muudatuste kohaselt tuleks teatavatesse kategooriatesse kuuluvad raadioseadmed konstrueerida selliselt, et neil oleks koostalitlusvõime ühtsete laadijatega. Samas jääb vastuvõetud teksti kohaselt Euroopa Komisjoni otsustada, millised raadioseadmed sellele nõudele peavad vastama.

Parlament toetas samuti sätteid, mis annaksid ametivõimudele lisavahendid järelevalve teostamiseks, et tuvastada tooteid, mis ei vasta parandatud ohutusnõuetele. Kasutades liikmesriikide poolt edastatavat infot, selgitab Euroopa Komisjon välja millised raadioseadmete kategooriad tuleb enne turule laskmist registreerida.

Edasised sammud

Parlamendi toetuse saanud eelnõu tuleb veel ametlikult heaks kiita ELi Nõukogu poolt. Liikmesriigid peavad uued reeglid jõustama kahe aasta jooksul, tootjatel on sellest hetkest uute nõuete täitmiseks veel aasta.

Allikas: Saadikud soovivad ühtset laadijat kõikidele mobiiltelefonidele

Üks arvamus “Erinevad laadijad – 51 000 tonni elektroonilist prahti aastas” kohta

  1. Masendav.

    Fakt on, et kaupmehed on ilma selle EU’gagi juba ammu aru saanud, et mikro-USB põhine aku laadimine muudab nende toote atraktiivsemaks. Igasugu “registreerimise” korral on eelis jälle suur-tootjatel, sest väike-tootjad ei saa omale lubada tuhandeid eurosid “registreerimistasu”, mis siis järjekordse maksuna peaks kinni maksma nonde inspektorite ja elekroonikute töö-aja, kes registreeritud toodet analüüsivad. Kui siis see inspektor-elekroonik peaks ka mitte kõige helgem pea olema, sest helgemad pead inseneridest eelistavad töötada era-sektoris, mitte riigi-sektoris, siis on jama nii et jagub. Eks Sa siis proovi Reformierakonna juurde kittuma minna, et nende all-all-all-osakonnas töötab eksperdina loll inimene.

Kommenteerimine on suletud