BIOS/UEFI tume tulevik

screen_shot_2011-10-30_at_12_49_35_pm-4ead82b-introWindowsi kasutajad saavad rõõmustada, sest Microsoft plaanib Windows 10-ga mobiilides BIOS/UEFI’s “Secure Boot” väljalülitamise ära keelata ja OEM-idel valida, kas ta lubab üldse PC kasutajatel Secure Boot välja lülitada BIOSE tarkvarast.

Linuxi kasutajatele võib see tähendada, et iga arvuti ei pruugi üldse enam kunagi peale Windowsi mingi muu OS-iga käima minna.

Windows 10 to make the Secure Boot alt-OS lock out a reality

4 arvamust “BIOS/UEFI tume tulevik” kohta

  1. Kuna võimsaimad arvutid, serverid, Google klaster, kogu pilvendus, jookseb enam-vähem vaid Linuxi/BSD/Solaris’e peal, siis usun, et viimase aja internetiseerumis-trende arvestades on Linux’i välja-viskamine CPU-tootjate jaoks enam-vähem samaväärne pankrotiavalduse sisseandmisega. Sama lugu nuti-seadmete valdkonnas, kus Android kui levinuim mobiili-platvorm on sisuliselt Linux. Nii et, jahugu sel teemal rahulikult edasi. Pigem peavad CPU-tootjad peale maksma, et GCC ja Linux nende CPU-le ära porditaks.

    Sisse logisin praegu minut.ee’sse vaid selleks, et jagada pähklikreemi-leiva kõrvale vaadatud linki, kus Al Murray nimeline inimene kirjeldab briti partokraatat. Siia kõrvale sobib ka mainida, et minu subjektiivse maitse kohaselt parim Monty Python’i nali on peakirjaga Conquistador Coffee Campaign. Al Murray rooma paavsti käsitlus pole küll nii hea, aga samuti mainimist vääriv.

  2. Algne artikkel ütleb nüüd küll midagi oluliselt midagi muud kui eestikeelne osundus. Lühidalt, kui Win8 *nõudis*, et secure-boot peab olema mitte kohustuslik, siis Win10 seda enam *ei nõua*, mida ei saa nüüd kuidagi tõlgendada keelamisena.

  3. Loe viimast kaks lõiku ja sinist teksti. Selgelt on öeldud, et mobiilidel on secure boot välja lülitamine keelatud ja WIndows Desktop’idel on OEM paigaldajatel võimalik valida, mida nad Microsoft WIndowsi ja UEFI “secure boodiga” teevad.
    GNU kasutajana on mul kindel teadmine, et kõik non-free (mitte-vaba) tarkvara on nuhkvara:
    https://gnu.org/philosophy/proprietary.html

Kommenteerimine on suletud